پارس الرمس

HAier Inverter

محصولات خانواده اینورتر هایر:

یکی از مشکلاتی که در استفاده از کولر گازی وجود دارد، مصرف بالای برق این کولرها می‌باشد. امروزه مدل‌های جدیدی از کولر گازی به بازار معرفی شده که به اسم کولر گازی اینورتر شناخته می‌شود. میزان مصرف برق کولر گازی اینورتر بسیار کمتر از کولر گازی‌های معمولی می‌باشد. در این مطلب به صورت کامل راجع به کارکرد این نوع از کولر گازی می پردازیم و از مزایا و معایب کولر گازی اینورتر صحبت میکنیم.

در کولر گازی اینورتر (کولر گازی کم مصرف)، به جای کمپرسورهای دور ثابت از کمپرسورهای متغیر استفاده شده است؛ اما برای درک بهتر این موضوع، لازم است که نگاهی به عملکرد کمپرسورهای ثابت و متغیر داشته باشیم.

کمپرسورهای دور ثابت با رصد کردن دمای محیط، به محض مغایرت آن با دمای ثبت شده توسط کاربر، موتور کولر گازی را روشن کرده و با یک شوک بزرگ شروع به پمپاژ هوای سرد به محیط می‌کنند. همچنین به محض رسیدن به دمای مورد نظر، فرمان خاموش شدن موتور را صادر کرده و مجددا به پیمایش دمای محیط مشغول خواهند بود.

در کمپرسورهای دور متغیر، با رسیدن دمای محیط به میزان مورد نظر؛ موتور کولر خاموش نشده و تنها دورِ فعالیت آن کاهش می‌یابد. بدین صورت با فاصله گرفتن از دمای دلخواه و نیاز به فعالیت مجدد موتور کولر گازی، نیازی به روشن شدن دوباره نیست و تنها دور موتور بالا می‌رود. کمپرسورهای دور ثابت در کولرهای گازی معمولی و قدیمی‌تر مورد استفاده بودند و یکی از عوامل افزایش قیمت برق در استفاده از این نوع کولرها به حساب می‌آمدند؛ اما با ظهور کمپرسورهای دور متغیر و به کار بردن آن‌ها در کولرهای گازی اینورتر یا کم مصرف؛ با کاهش مصرف برق و بهینه سازی مصرف، روبرو هستیم.

نحوه عملکرد کولر گازی کم مصرف، با دستگاه اینورتر داخلی آن، ارتباط مستقیم دارد. این دستگاه که وظیفه تبدیل جریان AC به DC را برعهده دارد، دور موتور کولر را نیز تنظیم کرده و نیاز به روشن و خاموش شدن مداوم و متناوب آن را برطرف می‌سازد. همین موضوع باعث کاهش مصرف برق و کم مصرف شدن این کولر گازی می‌گردد.

با روشن کردن کولر گازی اینورتر، دمای خاصی را برای آن تنظیم خواهید کرد. به طور مثال شاید شما بخواهید دمای محیط روی ۲۲ درجه سانتی گراد تنظیم باشد. موتور کولر گازی شروع به فعالیت کرده و باد خنک متناسب با این دما، به محیط وارد می‌شود؛ سپس با رسیدن محیط به دمای ۲۲ درجه سانتی گراد، اینورتر دور موتور را کاهش داده و از قدرت آن می‌کاهد. در این فاصله کمپرسور متغیر ، دمای محیط را در اختیار داشته و به محض مغایرت آن با ۲۲ درجه سانتی گراد، اینورتر مجددا جریان برق بیشتری به موتور کولر وارد کرده و دور آن افزایش می‌یابد. سپس دوباره با رسیدن به دمای ۲۲ درجه سانتی گراد، اینورتر جریان برق ورودی به موتور را کاهش داده و دور آن را پایین می‌آورد.

در ادامه با مزایای کولر گازی اینورتر آشنا خواهید شد.

کم مصرف بودن

همان طور که گفتیم؛ از آن جایی که کولر گازی اینورتر دارای کمپرسور دور متغیر و اینورتر داخلی آن، قادر به تنظیم جریان برق است؛ مصرف برق کاهش می‌یابد. در واقع تنظیم دور موتور به جای خاموش و روشن کردن متناوب آن، باعث کاهش مصرف برق و حفظ سلامت دستگاه می‌گردد؛ اما در نظر داشته باشید که نمی‌توان درصد و عدد دقیقی برای این کاهش مصرف برق، اعلام کرد. این موضوع در زمان‌های مختلف سال و نسبت به وضعیت درجه حرارت هوا، متغیر خواهد بود.

صدای کم کولر گازی کم مصرف

با توجه به طراحی جدید و کاهش و افزایش دور موتور، به جای روشن و خاموش شدن؛ صدای اضافی کمتری از این کولرهای کم مصرف دریافت خواهید کرد. به واقع صدای کارکرد آن‌ها ضمن پایین بودن، یکنواخت بوده و روشن شدن ناگهانی و بالطبع صدای آن را به همراه نخواهد داشت.

با توجه به طراحی جدید و کاهش و افزایش دور موتور، به جای روشن و خاموش شدن؛ صدای اضافی کمتری از این کولرهای کم مصرف دریافت خواهید کرد. به واقع صدای کارکرد آن‌ها ضمن پایین بودن، یکنواخت بوده و روشن شدن ناگهانی و بالطبع صدای آن را به همراه نخواهد داشت.

در بخش قبلی، با مزایای کولر گازی اینورتر آشنا شدید. در ادامه برای شما از معایت کولر گازی اینورتر گفته‌ایم.

 

تعمیرات کولر گازی اینورتر

این کولرهای گازی کم مصرف دارای طول عمر بالاتری نسبت به سایر کولرهای گازی هستند؛ اما در صورت نیاز به تعمیرات، فرآیند پیچیده‌تری در انتظارتان خواهد بود. معمولا هیچ گونه دخالت شخصی در تعمیر و راه اندازی مجدد این کولرها، پاسخگو نبوده و حتما باید از سرویس کار ماهر و معتبر بهره‌مند شوید.

قیمت بالاتر

با توجه به فناوری مدرن تری که در طراحی و ساخت کولرهای گازی اینورتر به کار گرفته شده است، باید انتظار قیمت بالاتری برای خرید آن ها را نیز داشته باشید. البته با در نظر گرفتن نوع عملکرد و کاهش مصرف برق در این کولرهای گازی، قیمت بالاتر آن‌ها با توجیه اقتصادی همراه خواهد بود.

اگر قصد خرید کولر گازی اینورتر را دارید، حتما خرید خود را از تامین کنندگان و شرکت‌های معتبر انجام دهید. از آن جایی که تعمیرات کولرهای گازی اینورتر پیچیده و سخت تر از انواع معمولی آن است، توصیه می‌شود که خرید خود را از برندها و شرکت های دارای گارانتی و خدمات پس از فروش انجام دهید.
در غیر این صورت برای تعمیرات و تنظیمات احتمالی کولر گازی خریداری شده، باید از سرویس کارهای متفرقه استفاده نمایید که به علت پیچیده تر بودن سیستم این کولرها و عدم آشنایی تکنسین؛ ممکن است خسارات غیرقابل جبرانی به دستگاه وارد شود.

پس ما به شما پیشنهاد میکنیم که با خیال آسوده و فراغ بال، کولرهای گازی اینورتر هایر را خریداری نمایید؛ زیرا این شرکت پس از نصب دستگاه توسط نماینده مجاز خود که در سراسر ایران نمایندگی فعال دارد؛ دستگاه شما را به مدت 2سال برای قطعات و 5 سال برای کمپرسور گارانتی خواهد کرد.

با خیال آسوده و با گارانتی اصل و اصیل پارس الرمس از ما خرید نمایید.